US Lacrosse Georgia All-American and All-State Teams

The Atlanta Coyotes would like to congratulate the following players for making the US Lacrosse All-State Team:

Atlanta Coyotes:

  1. Kyle Coughlin, Marist – Academic All-American
  2. Stone Bridges, Marist – First Team All-State, Midfield
  3. Ethan Reback, Marist – 2nd Team All-State, Defense
  4. Ryan Cockes, Starrs Mill – 2nd Team All-State, Midfield
  5. Zack Jones, McIntosh – 2nd Team All-State, Attack
  6. Garrett LeClaire, McIntosh – Honorable Mention All-State, Midfield

US LACROSSE All-American, Academic All-American, and All-State Teams:

All-Academic:
1) Jack Patton; Westminster
2) Jon Nase; McIntosh
3) Kyle Coughlin; Marist
4) Pierce Sanders; Buford

All-American:
1) Ryan Gallagher; Marist – Youth Coyote Alumni
2) Bailey Taylor; Lovett – Youth Coyote Alumni
3) Grant Breyo; Buford
4) Charlie Padgett; Lovett
5) Truman Jones; Westminster
6) Victor Nicholl; Blessed Trinity
7) Jack Patton; Westminster

All-State

Attack:
1st Team
1) Ryan Gallagher; Marist – Youth Coyote Alumni
2) Bailey Taylor; Lovett – Youth Coyote Alumni
3) Jack Patton; Westminster

2nd Team
1) Gavin Kesselring; Buford
2) Zack Pacheco; Marist
3) Eric Malever; Woodward

Honorable Mention
1) Ryan Hofstetter; Pace Academy – Youth Coyote Alumni
2) Bo Powell; GAC
3) Jonathon Wood; Whitefield

Midfield:

1st Team
1) Grant Breyo; Buford
2) Stone Bridges; Marist
3) Jonathan Rose; GAC

2nd Team
1) Zachary Jones; McIntosh – Youth Coyote Alumni
2) Quinn Buczek; Lovett- Youth Coyote Alumni
3) Connor Higgins; Lovett – Youth Coyote Alumni

Honorable Mention
1) David Vroon; Westminster
2) Garrett Hangartner; Wesleyan
3) Garrett LeClaire; McIntosh

Defense:

1st Team
1) Charlie Padgett; Lovett
2) Truman Jones; Westminster
3) Harrison Breyo; Buford

2nd Team
1) Connor Callen; Whitefield
2) Ethan Reback; Marist – Youth Coyote Alumni
3) David O’Brien; GAC

Honorable Mention
1) Luke McKernon; GAC
2) Matt Mitchell; Kell
3) Parker Riebock; Blessed Trinity

Goalie:

1st Team
1) Victor Nicholl; Blessed Trinity

2nd Team
1) Tyler Bass; Westminster – Youth Coyote Alumni

Honorable Mention
1) Peter Kuleb; GAC

LSM:

1st Team
1) Reid Smith; GAC

2nd Team
1) Sam Woodhouse; Westminster

Honorable Mention
1) Jake Hanak; Kell

FOGO:

1st Team
1) Alex Poma; Blessed Trinity

2nd Team
1) Ryan Cockes; Starrs Mill – Youth Coyote Alumni

Honorable Mention
1) Charlie Warren; Pace Academy